A mund ta gjeni cila është nëna cila është e bija! Dallimet janë shumë të vogla (Foto) – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

A mund ta gjeni cila është nëna cila është e bija! Dallimet janë shumë të vogla (Foto)

10:27 | 12 Janar 2017

Në këto kohë ne mund të dëshmojnë shumë mirë raportin e të ashtuquajturës ‘motra-nënë’.

Dhe e gjitha kjo për shkak se shumë nëna edhe pse në vitet e tyre të 40-ta a 50-ta, nuk lënë përshtypjen e mplakjes, transmeton ORAinfo.

Kurse po të krahasohen kushtet me disa gjenerata më parë, njerëzit e kësaj moshe kanë filluar të kenë flokë të thinjura më herët dhe qasja ndaj gjërave të përditshme ka filluar të ndryshojë në kahje ndryshe se sot.

Në fotografitë e mëposhtme janë mbledhur disa ‘motra-nënë’ të cilat nganjëherë është vështirë të dallohen nga vajzat e tyre. /ORAinfo/

The family resemblance is striking: Sophie (on the left) and Amanda (on the right) share the same blonde hair, dazzling smiles and flawless skin. Even the most scrupulous observer would imagine there was little difference in their ages

Older women — mindful of the need to arrest the effects of ageing — also tend to pay more attention to skincare than their daughters. Compare Vicky Smith, 61 (on the right), with the elder of her two daughters, Holly Russell, 30 (on the left)

Contrary to appearances however Amanda (on the right)— who also has a full-time career, and has raised three children — hasn’t seen her 30s for some time. And she’s not Sophie’s older sibling but her 53-year-old mother

Vicky (in the middle), who lives with her husband Allen, 63, in Duston, Northamptonshire, is retired. Holly (on the left), married to civil servant James, 28, lives in Northampton, and confesses to a laissez-faire attitude to skincare and sleep

Marizete Souza (on the right, with daughter Andressa), 51, a hairdresser from South Woodford, Essex, invests both time and money in her anti-ageing quest. She has been undergoing occasional Botox jabs for the past five years and believes avoidance of the sun has been most important

Emily-Jayne Hinds (on the left with her mother Jillian), 33, a civil servant from Surrey, started using sunbeds in her 20s to help deal with skin breakouts, and for a period used them as often three times a week

Emily-Jayne (above left), who is married and has a seven-month-old son, adds: ‘A tan made me look and feel good. Even today, I like to get out in the sun as much as I can. I’ll use a SPF8 on my body, whereas my mum (above right) uses SPF50.’

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!