A ju hanë shumë mushkonjat, ja çka të bëni që ti mbani larg – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
2 °C

A ju hanë shumë mushkonjat, ja çka të bëni që ti mbani larg

22:37 | 09 Korrik 2018

Hulumtuesit nga “Virginia Tech” kanë ardhur në përfundim se, mushkonjat e bezdishme e nganjëherë edhe të rrezikshëm mund t’i mbajnë në mend objektivat e tyre të preferuar, për këtë arsye duhet të merren masat për dezinfektimin e tyre.

Ekipi i hulumtuesve zbuloi se dopamina është arsye kryesore që e rrit aktivitetin nervor, që i ndihmon të përpunoj erë në menyrë që t’a mbajnë në mend, përcjell “Zeri.info”.

Pikërisht se cilat aroma priren t’i nxisin mushkonjat më shumë, mbetet ende e panjohur, mirëpo studiuesit pohojnë se janë duke punuar në rrugë për gjetjen e mjeteve më efikase për luftimin e mushkonjave.

Janë të njohura disa bimë të cilat mbajnë larg mushkonjat, ndër to janë:

1. Lulja Lavander

2.Lulja me aromë mint

3. Lulja me aromë limoni

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!