A shkaktojnë kancer telefonat? – Studimi i ri zbulon gjithçka – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
8 °C

A shkaktojnë kancer telefonat? – Studimi i ri zbulon gjithçka

09:40 | 11 Maj 2018

Një studim thotë që telefonat celular rrisin rrezikun e kancerit në tru për 170%, por një ekspert i rrezatimit thotë që nuk mund të jetë plotësisht e vërtetë.

Kjo është një pyetje që çdo përdorues i telefonisë mobile do të dijë përgjigjen dhe shkenca ofron disa të dhëna, shkruan Daily Mail.

Në vitin 2011, Agjencia Ndërkombëtare për Kërkime mbi Kancerin (IARC), klasifikoi rrezatimin e telefonisë celulare si kancerogjene në grupin 2B.

Klasifikimi është bazuar kryesisht në dëshmitë nga studimet e popullsisë.

Një studim nga grupi INTERPHONE i financuar nga Bashkimi Evropian dhe një tjetër i udhëhequr nga L. Hardell, një epidemiolog suedez, tregoi një rrezik në rritje (40-170 për qind) të zhvillimit të gliomas, një malinje e kancerit të trurit, në njerëzit që përdorën telefonin celular për 30 minuta në ditë dhe më shumë, për më shumë se dhjetë vjet.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!