Aksioni i Vetëvendosjes, kritikon ashpër PSD-ja – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Aksioni i Vetëvendosjes, kritikon ashpër PSD-ja

23:33 | 17 Gusht 2018

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur sot një aksion simbolik ku ka kundërshtuar dhunën ndaj grave dhe vajzave dhe si neglizhencën e institucioneve.

Mirëpo këtë aksion duket se nuk e kanë përkrahur as ish aktivistët e kësaj partie, të cilët tashmë janë pjesë e Partisë Socialdemokrate (PSD).

Sipas asamblistit të PSD-së në Komunën e Prishtinës, Nol Nushi është turp për ata djem e vajza të VV-së që protestuan sot, mirëpo nuk kursyen fyerjet ndaj vajzave dhe grave që ngritën zërin ndaj “babës”.

“Turp për komentuesit seksiste qe fyejnë aktivistet VV-se për aktivitetin e sotëm. E dyfish turp për disa nga djemtë e vajzat e kësaj partie qe i pashe ne aktivitet e qe nuk kursyen fyerjet me c’njerezore ndaj vajzave e grave qe guxuan te ngisnin zerin ndaj “babës” autokrat ne parti. Poshtë patriarkalizmi e instrumentalizimi i çështjes gjinore”, kishte shkruar Nol Nushi.

Ndryshe, kjo protestë ka përfunduar me 7 aktivist të arrestuar, në mesin e tyre edhe deputetja Saranda Bogujevci, e cila u lirua më pas.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!