Alarmante: Numër i madh i personave kanë përfunduar në spital nga picat – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
9 °C

Alarmante: Numër i madh i personave kanë përfunduar në spital nga picat

19:08 | 08 Shtator 2018

Pica është e nxehtë dhe e shijshme, por është e rrezikshme në disa raste.

Komisioni i Sigurisë së Produkteve të Konsumatorit në ShBA ka kujtuar se në vitin 2017, rreth 2.300 amerikanë kanë përfunduar në urgjencë.

Ata prenë veten duke ndarë picën dhe u dogjën duke e nxjerrë nga furra.

Në grupin e fundit të të dhënave, Komisioni i Sigurisë së Konsumatorit të SHBA (CPSC) shqyrton çdo lloj dëmtimi të paimagjinueshëm dhe kujton se edhe gjërat më të mira në jetë mund të jenë të rrezikshme.

Ndër dëmet që vijnë nga picat janë: prerjet, djegiet, rëniet duke e mbajtur dhe rrëzimet nga krevati apo divani vetëm për të kapur një copë picë.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!