Arrë kokosi – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
13 °C

Arrë kokosi

15:07 | 08 Shkurt 2018

Përbërësit
20 Fiq te vegjel
20 lajthia te medha

PERBERSIT PER MASEN E BARDHE:
150 gr sheqer
100 ml ujë
125 gr margarin
100 gr kokos
125 gr qumësht

PERBERSIT PER MASEN E KAFTE:
150 gr sheqer
100 ml ujë
150 gr margarin
150 gr çokollatë e bardhe
300 gr biskota te bluara
50 gr kokos

Hapat

1 Fiqte e leme ne uje te vaket per disa minuta,kullojme dhe ne secilen fusim mbrenda nga nje lajthi.

2 Per masene bardhe veme ujin dhe sheqerin te ziejne,shtojem margarinen,dhe posa te shkrihet edhe margarina shtojme kokosin dhe qumeshtin pluhur.

3 Masen e perzijme me mixer qe te trashet dhe njekohesisht ftohet pak.

4 Nga kjo mase formojme toptha te cilet i shtrijme ne duar sikurse nje pete e vogle me te cilen e mbeshtjellim secilin fik te mbushur me lajthi.

5 Per masen e kafte ziejm ujin dhe sheqerin,shtojme cokollaten e coptuar dhe margarinen e coptuar.

6 Shtojme biskotat e bluara dhe perzijme mire,me kete mase mbeshtjellim fiqet te cilet paraprakisht i kemi mbuluar me shtresee e bardhe.

7 Pastaj secilen topth e kalojme neper 50 gr kokos dhe leme te ftohen mire.

8 Servojme te plota ose te ndara pergjysem

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!