Bitcoin pëson rënie të madhe – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
9 °C

Bitcoin pëson rënie të madhe

14:46 | 14 Qershor 2018

Ekspertët sugjerojnë se rënia e çmimeve mund të vazhdojë. Tregu i kripto-valutës ka ardhur nën presion masiv në ditët e fundit.

Hetimet nga autoritetet amerikane për tregtinë e brendshëm dhe sulmet e hackerëve në platformat tregtare po shkaktojnë rënie të çmimeve për Bitcoin dhe ndalja e kësaj rënie nuk është në horizont.

Të mërkurën në mëngjes, një njësi e “monedhës kripto-valutore” në platformën tregtare evropiane Bitstamp akoma kushton 6.550 dollarë. Krahasuar me javën e kaluar, kjo është një minus rreth 14 përqind.

Në disa shkëmbime amerikane, çmimi është tani midis $ 6,450 dhe $ 6,480. Në natën e së hënës, vlera e një Bitcoin u rrëzua 500 dollarë në më pak se një orë nën 6,800 dollarë. Që nga fillimi i vitit, vlera është se përgjysmuar. Sipas “Coinmarketcap”, kapitalizimi i tregut bie përkatësisht nga 17 miliardë deri në 113 miliardë dollarë gjatë rrjedhës së javës.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!