Bytyqi dhe Nikolla takohen në Tiranë, dakordime të mëdha mes dy ministrive – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
8 °C

Bytyqi dhe Nikolla takohen në Tiranë, dakordime të mëdha mes dy ministrive

18:42 | 16 Maj 2018

Ministri i Arsimit Shyqiri Bytyqi u taku me homologen e tij nga Shqipëria Lindita Nikolla me të cilën u dakordua për bashkëpunim më interes për te dyja vendet, përcjell ORAinfo.

Ministri Bytyqi njoftoi se di të organizohet një tryezë e përbashkët me 10 Qershor në Prizren, në mënyrë që ky bashkëpunim të fillojë sa më shpejtë dhe me qëllim të harmonizimit të funksionimit të të dy instituteve.

Ky është postimi i plotë:

Sot, në Tiranë kam zhvilluar një takim me ministren e Arsimit, Sportit dhe Rinisë të Shqipërisë, znj. Lindita Nikolla, ku paraqita disa pika të rëndësishme bashkëpunimi me interes për të dyja vendet për të cilat edhe u dakorduam gjatë këtij takimi.

Bashkë me ministren znj. Nikolla, u dakorduam për krijimin e një trupe të përbashkët për njohjen e profesioneve të rregulluara mes dy vendeve, gjithashtu jemi dakorduar edhe për një bashkëpunim më të ngushtë mes instituteve tona të historisë, dhe lidhur me këtë u planifikua që të organizohet një tryezë e përbashkët me 10 Qershor në Prizren, në mënyrë që ky bashkëpunim të fillojë sa më shpejtë dhe me qëllim të harmonizimit të funksionimit të të dy instituteve.

Poashtu, u dakorduan parimisht që me 10 Qershor, po në Prizren të organizohet një tryezë e përbashkët mes rektorëve të universiteteve publike, ku do të diskutohet për programe të rëndësishme universitare por që janë në rrezik mbylljeje në mungesë kuadrosh adekuate.

Gjatë këtij takimi, gjithashtu diskutuam edhe për mundësinë e rritjes së kuotave për studentët kosovarë dhe anasjelltas për pranim në programet e avancuara në vendet përkatëse.

Temë tjetër e rëndësishme dhe si risi mes dy ministrive u shtrua organizimi i një kampusi veror tradicional për të gjithë studentët shqiptarë për çka edhe u dakorduam. Gjithashtu, gjatë këtij takimi diskutuam edhe për shkëmbim të profesorëve në profile të rëndësishme që kanë mungesë të dyja vendet.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!