Çka po ndodh në bregdetin shqiptar, plazhet janë bosh! – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Çka po ndodh në bregdetin shqiptar, plazhet janë bosh!

15:19 | 03 Gusht 2018

Është piku i sezonit turistik, por kjo është pamja që ofrohet në shumë zona bregdetare të vendit… Shezlone të mbetur bosh.

Është ky fenomen që po vërehet kryesisht në Durrës, Vlorë, Sarandë dhe qendrat më të rëndësishme turistike.

Ekspertët thonë se kjo pasojë e reduktimit të numrit të pushuesve vendas dhe kosovarë, vjen për shkak të pamundësive ekonomike dhe zhvendosja e një pjesë drejt vendeve që ofrojnë çmime më të favorshme si Velipoja apo Shëngjini.

E kundërta ndodh me fluksin e turistëve të huaj, ata sipas të dhënave janë në rritje. Përveç shezlonëve ka edhe shumë dhoma bosh.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!