Çka po ndodh!? Nxihet deti afër Koresë së Veriut, ja ҫfarë bën ushtria amerikane – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
6 °C

Çka po ndodh!? Nxihet deti afër Koresë së Veriut, ja ҫfarë bën ushtria amerikane

12:08 | 14 Nëntor 2017

Për herë të parë pas 30 viteve, tri aeroplanmbajtëse amerikane janë duke lundruar në formacionin luftarak në Paqësor.

Formacionin luftarak që e përbëjnë tri aeroplanmbajtëset “USS Ronald Reagan”, “Theodore Roosvelt” dhe “USS Nimitz”, së bashku me dhjetëra luftanije, janë duke marrë pjesë në ushtrimin e marinës amerikane që do të zgjasë katër ditë.

Në këto ushtrime janë duke marrë pjesë edhe Ushtria japoneze me dy helikopterëmbajtës dhe dy anije luftarake.

“Tri aeroplanmbajtëse që aktualisht janë duke lundruar në detin japonez, janë duke transportuar mbi 200 aeroplanë luftarakë. Shumë vende nuk i posedojnë në total kaq shumë aeroplanë”, raporton BBC.

Duke marrë parasysh që ushtrimet janë duke u zhvilluar në afërsi të gadishullit korean, të njëjtën kohë presidenti amerikan është në turneun e tij në Azi.

Mund të konstatohet se këto ushtrime kanë për qëllim t’ia tregojnë muskujt Koresë së Veriut e cila vazhdimisht po kërcënon me sulme bërthamore Shtetet e Bashkuara.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!