Dogana për nëntë muaj mblodhi 837 milionë euro – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
19 °C

Dogana për nëntë muaj mblodhi 837 milionë euro

16:54 | 05 Tetor 2018

Dogana e Kosovës ka bërë me dije se gjatë nëntë muajve të këtij viti ka mbledhur 837 milionë euro.

“Krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2017 paraqitet një rritje prej 3.13% apo rreth 25.5 milionë euro më shumë”, thuhet në njoftimin e Doganës.

“Ndikim në të hyrat e grumbulluara nga Dogana gjatë kësaj periudhe ka pasur edhe MSA, pakoja fiskale qe i referohet lirimet nga taksat në import për prodhuesit si dhe importi i veturave të përdoruara”.

“Sa i përket lirimeve sipas MSA duhet theksuar se ndikimi në të hyra nga MSA përgjatë kësaj periudhe është rreth 33 milionë euro, ndërsa ndikimi në të hyra i pakos fiskale që i referohen prodhuesve përgjatë periudhës raportuese është rreth 56 milionë euro”.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!