Ëmbëlsirë me kakao – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Ëmbëlsirë me kakao

19:59 | 19 Prill 2017
Një recetë shumë e shijshme.

Përbërësit:

 • 150gr margarinë
 • 2 vezë
 • 1 gotë e gjysmë sheqer
 • 150ml qumësht
 • 1 pluhur për pjekurina
 • 1 vanilje sheqer
 • 3 lugë gjelle kakao
 • 2 gota miell

Përbërësit për glazurën:

 • 50gr margarinë
 • 2 lugë të vogla nesscaffe
 • 2 lugë kakao
 • 1 vanilje sheqer
 • 1 gotë e gjysmë sheqer pluhur *Gota duhet të ketë masën 2dl*

Përgatitja:

 1. Shkrijmë margarinën dhe vezët i rrahim me sheqerin e pastaj përziejm të gjithë përbërësit e tjerë. E qesim masën në një tepsi të lyer dhe e pjekim në 200 gradë për 15 minuta.

Përgatitja e glazurës:

 1. Shkrijmë margarinën dhe i shtojmë sheqerin, vanilje sheqerin, kakaon, nesscaffen dhe i përziejm mirë. Përmbi i dekorojmë me arra.
Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!