Embelsire me marmelate – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
10 °C

Embelsire me marmelate

16:02 | 22 Qershor 2017

Përbërësit

2 vezë
200 gr sheqer
200 ml vaj
200 ml qumësht
200 gr arra të bluara
200 gr griz (miell orizi)
2 molla te grire ne rende
1 pluhur për pjekje
1 sheqer vanilje
50 gr marmalate kajsie ose pjeshke
50 gr arra te grira
Pergaditja

Ne nje ene qesim vezet,sheqerin dhe perziejme.

Shtojme vajin,qumeshtin,arrat,grizen,miellin e perzier me pluhurin per pjekje,mollet e grira ne redne dhe aromen e vaniljes ose ndonje arome tjeter.

Te gjitha keto i qesim ne kallep 20×35 te lyer me vaj dhe te permillur.
Pjekim ne 190 grade per 35 minuta.

Pandispanjen e pjekur dhe te vaket e lyejm me marmelaten e zgjedhur sipas shijes.

Ju befte mire

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!