Ëmbëlsirë me mjedra – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
13 °C

Ëmbëlsirë me mjedra

19:12 | 26 Qershor 2017

Përbërësit

6 te bardha te vezes
5 luge sheqer
4 luge miell
2 luge griz
200 ml lëng portokalli i gazuar
6 të verdha veze
5 luge sheqer
5 luge miell
500 ml qumësht
250 gr margarin
500 gr mjedra
500 ml ujë
350 gr sheqer
2 qese Krem Pana (shllag)

Hapat

1

Tundim te bardhat e vezes me sheqerin derisa te behet shkume e forte.

2

Shtojme ngadale miellin me grizen,dhe masen e qesim ne kallep te lyer dhe permillur.

3

Pjkeim ne 180 grade per 15 minuta.

4

Pandispanjen e pjekur dhe te ftohur e njomim me lengun e gazuar te portokallit(Fanta).

5

Perziejme te verdhat e vezes me sheqerin,shtojme miellin,100 ml qumesht te ftohet kurse pjesen tjeter te qumeshtit e veme te vloje.

6

Me pas perzierjne e shtojme tek quemshti qe vlon dhe perziejme derisa te trashet.

7

Largojme nga zjarri,shtojme margariene e coptuar dhe perziejm derisa te shkrihet margarina.

8

Zijme ujin dhe sheqerin derisa te filloje te trashet sherbet (sikurse per bakllave),pastaj ne kete mase shtojme mjedrat dhe zijme edhe per 20-25 minuta.

9

Radhisim ne kallepin ku eshte pjekur,peta-mjedrat e ziera-krem I bardhe-krem panen e pergaditur sipas uedhezimveve ne qeske.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!