Ëmbëlsirë me pishkotë – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Ëmbëlsirë me pishkotë

20:22 | 20 Prill 2017

Perziejme pluhurin e pudingave me 5 luge sheqer dhe 200 ml qumsht te ftohet
Pjesen tjeter te qumeshtit e veme te vloj. Pastaj shtojme perzierjen

Perbersit:

 • 2 pako pishkote(biskota te shkrifta me te cilat behet tiramisuja)
 • 3 pudinga vanilje
 • 1 l qumesht
 • 5 luge sheqer
 • 125 gr margarin
 • 50 gr sheqer pluhur
 • 500 ml ajke e elbel ose neutrale
 • 200 gr bbiskota te bluara cilido lloj
 • 200 ml leng pjeshke ose cilindo lloj qe keni
 • 200 ml qumesht per njomjen e biskotave:

Udhezimet:

 1. Perziejme pluhurin e pudingave me sheqerin dhe 200 ml qumesht te ftohet.
 2. Pjesen tjeter te qumeshtit e veme te vloj.
 3. Pastaj shtojme perzierjen e pudingave dhe perziejme derisa te trashet masa.
 4. Pudingen e zier e leme te ftohet duke perzier kohe pas kohe.
 5. Njekohesisht tundim margarinen e mbajtur ne ambient dhome me sheqerin pluhur derisa te shkumezoje.
 6. Margarinen e tundur e bashkojme me pudingen e ftohur dhe perziejme prap derisa te behet nje mase homogjene.
 7. Ajken e embel e tundim derisa te trashet.(ne kete rast mund te perdorni hopla per embelsira ose edhe hopla per kuzhine me shije neutrale)
 8. Shkumen  nga ajka e embel e perziejme me kremin e pudinges.
 9. Masen kremoze e ndajme ne 2 ene veqmas.
 10. Ne njeren sshtojme biskotat e bluara te njomura me lengun e pjeshke dhe perziejme mire.
 11. Marim nje kallep me madhesi 20×30 dhe ne shtresen e fundit qesim pishkotet te njomura ne 200 ml qumesht te ftohet.
 12. Pastaj qesim kremin e perzier me biskotat e bluara.
 13. Pastaj qesim edhe nje shtrese me pishkote te njomura me leng pjeshke ose cilindo lloj lengu qe keni dhe pastaj persiper krejt kremin e mbetur.
 14. Krejt ne fund mund te dekroni me pluhur neskvik ose sipas deshires.
Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!