Ëmbëlsirë praktike – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Ëmbëlsirë praktike

19:52 | 19 Prill 2017

Përbërësit

6 vezë
pak kripë
3 gota te çajit sheqer
2 luge te gjellës ujë
2 Pluhur pjekje
miell

Hapat

1

Fillimisht e ndajmë te kuqet e vezës prej të bardhës, te bardhet e hedhim ne një enë dhe e përziejmë me kap kripe.

2

Ndërsa në anën tjetër te kuqet e vezës e përziejmë me sheqer( deri sa të behet si krem).

3

Pastaj i përziejmë në një enë të dyja dhe ia shtojmë ujin, miellin dhe pluhur pjekjen.

4

E derdhim në tepsi në të gjithë shtresën, në temperaturë 180 grade celsius për pjekje.

5

Glazurën e pjekur e ndajmë në dy ose tri pjese, e lagim me qumësht, e lyejmë me krem te gatshme ose të përgatitur.

6

Përmbi e zbukuroni me krem shllag dhe pemët tuaja të preferuara.

7

Ju bëftë mirë!

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!