Ëmbëlsirë me tri lloje biskotash – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Ëmbëlsirë me tri lloje biskotash

20:10 | 18 Prill 2017

Perbersit:

 • 4 pudinga vanilje
 • 1 l qumesht
 • 200 ml qumesht per njomjen e biskotave
 • 250 gr margarin
 • 100 gr sheqer pluhur
 • 2 pako jaffa biskota
 • 2 pako biskota plazma
 • 2 pako pishkote(biskota me te cilat behet tiramisuja)
 • 2 krem pana me shije vanilje
 • 50 gr cokollate pluhur ose therrime cokollate

Udhezimet:

 1. Ne 1 liter qumesht ziejme pluhurin e pudingave dhe pasi te ftohet shtojme edhe margarine e perzier me sheqerin pluhur.
 2. Kremin e pudinges e perziejme  me margarinen e tundur dhe perziejem se bashku derisa te behet nje mase homogjene.
 3. Biskotat  plazma I njomim me qumesht te vaket dhe shtrijme ne kallep si shtrese e fundit.
 4. Me pudingen e zier shtrijme nje shtrese mbi biskotat plazma,pastaj she shtrese me biskotat jaffa te cilet gjithashtu I kemi njomur shkurt ne qumesht.
 5. Persiper biskotave jaffa prap nje shtrese kremi nga pudinga dhe ne fung pishkotat te cilat gjithashtu I kemi kaluar neper qumesht.
 6. Krejt ne fund persiper pishkoteve qesim nje shtrese me krem pan ate pergaditur sipas udhezimit ne qeske.
 7. Dekorojme me therrime cokollate ose cokollate pluhur.
Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!