Evropa pritet të ndalojë shitjen e donerëve – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
3 °C

Evropa pritet të ndalojë shitjen e donerëve

23:54 | 02 Dhjetor 2017

Ushiqmi më i preferuar nga një pjesë e madhe e njerëzve në Europë, pritet të ndalohet.

Mediat gjermane raportojnë se ndalesa e donerit do të bëhet për shkak se mishi përmban fosfate që mund të jenë potencialisht të rrezikshme për shëndetin e njeriut, transmeton portali arbresh.info

Çështja është ngritur pas propozimit të Komisionit Europian për të lejuar përdorimin e fosfateve në mishin e qengjit dhe  viçit që shitet në supermarkete.

Nëse shumica absolute e mbështet vendimin e komisionit gjatë seancës së ardhshme të Parlamentit Europian, që do të mbahet nga 11 deri me 14 dhjetor, atëherë pritet që dyqanët me donerë të mbyllen.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!