Financat, vjen lajmi qe e presin të gjithë tifozët e Milanit – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
13 °C

Financat, vjen lajmi qe e presin të gjithë tifozët e Milanit

10:50 | 13 Prill 2018

Marco Fassone këmbëngul se financat e Milanit janë të qendrushme duke shpjeguar se pronari Li Yonghong ka ‘tre opsione’ për të rifinancuar klubin.

Reagimi i Fassone vije pas njoftimit se një nga kompanitë e Li-it u shpall e falimentuar, vetëm gjashtë muaj para se Milani do të paguante një hua prej 303 milionë euro për të mbrojtur fondin Elliott Management.

“Milan është shumë i mirë nga pikëpamja financiare dhe ekonomike”, tha drejtori i Milanit për Gazzetta dello Sport, përcjell ORAinfo.

“Mendimi i përbashkët nganjëherë mund të nxitet në mënyrë mashtruese në mënyrë që të duket se ka probleme”.

“Në vend të kësaj, nuk ka asnjë: nëse analizojmë me qetësi bilancet, mund të shohim se Milan nuk është aspak keq”.

“Pas kësaj, do të doja t’ju kujtoja se në blerjen e Milanit, zoti Li ka borxh vetëm në klub”.

“Ai bëri një investim që peshon vetëm atë, duke e lehtësuar ngarkesën në klub nga pikëpamja e debitorit”.

“Refinancing do të ndodhë, edhe nëse modalitetet janë ende në diskutim. Ekzistojnë tri mundësi që Z. Li po vlerëson”.

“Nuk ka nevojë që kjo të bëhet nesër në mëngjes, ka ende gjashtë muaj dhe jam mjaft i qetë për të besuar se do të ndodhë me kohë”.

“Pas kësaj, natyrisht, nëse refinancing është për pesë vjet dhe jo gjashtë muaj, unë nuk do të duhet të hidhen aq shumë pengesa për licencat kombëtare dhe ndërkombëtare, por unë mund të jetoj me të”.

“Mbështetja e klubit ka qenë gjithmonë atje dhe ne kemi qenë të lejuar të punojmë pa e kapur kurrë pjesën e poshtme të fuçisë”.

“Megjithatë, e përsëris, dëshira nuk është që të shkoj në tetor: nëse [refinancing] u përfundua nja dy muaj më parë, ndoshta katër, do të isha me i qetë”, ka përfunduar drejtori i Milanit. /ORAinfo/

Foto: Marco Fassone

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!