Gruas së trash i dhanë vetëm një 1 vit jetë, e pabesueshme se çfarë ka bërë për t’u dobësuar – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
3 °C

Gruas së trash i dhanë vetëm një 1 vit jetë, e pabesueshme se çfarë ka bërë për t’u dobësuar

20:30 | 08 Nëntor 2018

Pavarësisht se i treguan se nuk do tw jetonte me shumw se njw vit, Maxine, nga Chester-le-Street në Co Durham refuzoi një operacion për humbjen e peshës, duke vendosur vet që ta ndryshoj dietën e saj.

Gruas që vuante nga mbipesha, i’u rekomandua që të bëjë një operacion për ta larguar peshën e tepërt, por ajo u frikësua se mund të mos i mbijetonte operacionit. Kështu që në vitin 2013 ajo vendosi të bashkohej me grupin e njerëzve të cilët mbanin dieta, duke vendosur që të humbiste peshën e saj në mënyrë natyrale, shkruan The Sun, përcjell ORAinfo.

Maxine, 39 vjeç, ka luftuar me peshën e saj gjatë gjithë jetës pasi ka lindur me një sëmundje të kockave të rrallë të quajtur sëmundja e Blount, e cila ka ndikuar në lëvizjen e saj.

Në një përpjekje për të mpirë dhimbjen, ajo kërkoi ngushëllimin në ushqim dhe si një i rritur, Maxine u përpoq të mbante dieta të ndryshme, por asgjë nuk funksiononte.

Ajo thotë se ajo thjesht hoqi dorë dhe, dha dorëheqjen për faktin se ajo do të ishte e trashë për jetë.

Por madhësia e saj e la atë duke luftuar me astmën, si dhe duke e bërë simptomat e saj të vezoreve policistike më keq.

Vetëm kur motra e saj zbuloi se ajo ishte shtatzënë, Maxine vendosi të bashkohet me një grup për hollimin e njerëzve nëpër botë pasi pa një fletushkë në derën e saj. “Ishte shansi im i fundit edhe pse më duhej ta bëja”, tha ajo.
Ishte aty ku mësoi bazat e ngrënies së shëndetshme, përcjell ORAinfo.

“Kjo nuk është një dietë sepse nuk ka asgjë që nuk mund të kesh dhe nuk ka nevojë të bëhesh i uritur. Kam mësuar se si të bëj zgjedhjet më të shëndetshme dhe mund të ha edhe nëse dua”.

Në gusht të vitit 2016, Maxine u martua në një fustan të ngushtë dhe se fjalët nuk mund ta përshkruanin ndjenjën e gruas, se sa e veçantë ishte të ecte me më pak se gjysma e peshës që ishte në të kaluarën.

Ajo shpjegoi se për herë të parë në jetën e saj ndjehej si një princeshë sa herë që e shikon pasqyrën.

Ajo në fund shtoi se shpreson të jetë një dëshmi për njerëzit që janë mbipeshë dhe të pashpresë. /ORAinfo/

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!