Hani shalqin kur ka vapë, ja çka i ndodh trupit tuaj! – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
2 °C

Hani shalqin kur ka vapë, ja çka i ndodh trupit tuaj!

15:11 | 09 Korrik 2018

Ditët e nxehta, mund t’i luftoni duke ngrënë shalqi!

Si një frut shumë i dashur për të gjithë, ai efektivosht hidraton, detoksifikon dhe pastron gjithë trupin në tërësi deri në nivelet qelizore, njofton Klan Kosova.

Eshtë i pasur me vitaminat A dhe C, plot me likopen, beta-karoten, lutein dhe zeaxanthin, të cilat janë të shkëqyeshme për sigurimin e mbrojtjes nga kanceri i mushkërive, i gojës, i pankreasit, kanceri i gjirit, prostasta, endometriumit, dhe kanceri i zorrëve.

Shalqiri ndihmon gjithashtu në zvogëlimin e inflamacioneve të ndryshme, përmireson edemat, ndihmon në rënie nga pesha, dhe lehtëson dukshëm depresionin.

Ai rrit sistemin imunitar duke dhe forcuar dukshëm shikimin, po ashtu nuk ka sheqer aq sa shumë njerëz mendojnë në të vërtetë, ai ka sa gjysma e sasisë së sheqerit të një molle.

Shalqiri është plot me antioksidantë të cilët kanë aftesinë të neutralizojnë molekulat e radikaleve të lira dhe ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kronike.

Në ditët e nxehta të verës asgjë nuk është më freskuese dhe e këndshme se një copë shalqi.

Shijojeni dhe trupi juaj do t’ju falenderojë!

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!