Ja gënjeshtrat me të famshme për 1 Prill – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
13 °C

Ja gënjeshtrat me të famshme për 1 Prill

18:04 | 01 Prill 2018

Në botë, 1 Prilli shënohet si dita e gënjeshtrës, kur njerëzit tregojnë histori të rreme për t’i bërë të tjerët të qeshin ose të kenë një situatë të këndshme.

Në disa vende, si Britania e Madhe, Australia dhe Afrika e Jugut, shakatë i kanë bërë vetëm në mesditë. Por në shumë vende të tjera, shakatë bëhen gjatë gjithë ditës.

Ndër shakatë më të famshme është ajo e BBC në vitin 1957. Rrjeti televiziv britanik lajmëroi se zviceranët po merrnin spageti nga pema. Rrethimi po fliste për çrrënjosjen përfundimtare të sulmuesit “carousel spageti”, transmeton Periskopi.

Një numër i madh shikuesish kontaktuan redaktorët e këtij televizioni për të mësuar rreth aftësisë për të rritur vetë pemët e tyre të spagetit.

Një shaka tjetër ishte shpikja e hamburgerëve për njerëzit majtakë. Burger King i Shteteve të Bashkuara publikoi një reklamë në vitin 1998 rreth hamburgerëve për njerëzit me dorën e majtë të cilët u bënë të rrjedhnin përmbajtjen e tyre në të djathtë.

Disa ngjarje që ndodhën në të vërtetë më 1 prill shpesh pranohen me mosbesim. Në vitin 1979, Irani shpalli 1 Prillin Ditën e Republikës. Deri më sot, shumë nuk besojnë se kjo është një festë e vërtetë.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!