Ja sa mijë euro u shqiptuan gjoba për shkelësit Ligjit antiduhan – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
8 °C

Ja sa mijë euro u shqiptuan gjoba për shkelësit Ligjit antiduhan

08:51 | 11 Gusht 2018

Ligji antiduhan nuk po gjen zbatim në masën e dëshirueshme ende në Kosovë.

Mungesa e efikasitetit të inspektorëve dhe mospërfillja e Ligjit konsiderohen shkaktare për mosrespektimin e ligjit për kontrollimin e duhanit. Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë për 6 muaj të këtij viti bëjnë të ditur se janë shqiptuar gjoba në vlerë prej 3 mijë eurosh për shkelësit e Ligjit antiduhan, shkruan sot Koha Ditore.
Qendra Kosovare për Avokim dhe Zhvillim (KADC), e cila merret me monitorimin e ligjit për kontrollimin e duhanit, ka bërë të ditur se monitorimin e pirjes së duhanit në vende publike e kanë nisur që nga vitit 2015.

Drejtori Shkumbin Spahiu ka thënë se më pas kanë kryer pilot- monitorime.
“Pilot-monitorimet kanë marrë për bazë një numër të vogël mostrash, por që rezultatet kanë qenë të përafërta me monitorimin e vitit 2015”, ka theksuar Spahiu. Sipas tij, rezultatet nga terreni flasin se shkelësit më të mëdhenj janë lokalet hoteliere.

“Prijnë kafenetë me 71.6%, klubet e natës me 85.0% dhe restorantet me 53.8%”, ka bërë të ditur Spahiu.

Por, ndër shkelës janë radhitur edhe institucionet publike.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!