Katrorka me dredhëza – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
12 °C

Katrorka me dredhëza

13:23 | 26 Qershor 2017

Përbërësit

3 vezë
3 luge sheqer
3 luge miell
Nje luge e vogle pluhur për pjekje (pecive,bakin)
400 ml ajkë e tharte (shmant,pavllake)
80 gr sheqer
500 ml ajkë e embel(hoplla per embelsira)
1 lëvore limoni
Lengu i një limoni
1 sheqer vanilje
1 qese zhelatine (sipas deshires)
1 puding dredheze I pergaditur me 300 ml uje dhe 3 luge sheqer
500 gr dredhëza

Hapat

1

Perzijme perbersit per pandispanjen dhe qesim ne kallep te lyer dhe permillur dhe pjekim ne

180 grade per 15 minuta.

2

Perzijme ajken e embel derisa te trashet ne shkume,shtojme ajken e tharte,shtojem

sheqerin,sheqerin e vaniljes,levoren dhe lengune limonit,dhe zhelatien e pergaditur.

3

Shtojme dhe dredheza te grira.Ne kallepin ku eshte pjekur pandispanja shtrijme peten,qesim

kremin me dredhzat dhe ne fund pudinge e dredhezes te pergaditur me uje dhe pjese

dredheze.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!