Kek i lëngshëm – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Kek i lëngshëm

15:52 | 12 Shkurt 2018

Përbërësit
4 vezë
1 gotë qumësht
1 gotë sheqer
1 gotë vaj vegjetal
3 lugë kakao
1 Pluhur pjekje
1 gotë miell

PËR SOS
1 gotë qumësht
1 gotë sheqer
gjysmë gote vaj vegjetal
3 lugë të gjellës kakao

Hapat

1 Vezët dhe sheqerin e derdhim me misker pastaj ia shtojëm qumështin, vajin vegjetal, miellin, kakaon dhe pluhur pjekjën.

2 Enën e pjekjës e lyeni me vaj vegjetal dhe në të e derdhni glazurën e kekut, kekun e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 170 gradë celsius për 45 minuta.

3 Përbërësit e sosit i derdhni në tenxhere, tenxherën e vëni në zjarrë derisa të trashët.

4 Pas pjekjës së kekut e derdhni sosin e përgatitur, e preni në copa të vogla dhe i shërbeni.

Ju bëftë mirë!

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!