Kërcënohen pjesëtarët serbë të FSK-së se “iu bashkuan ushtrisë së UÇK-së” – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Kërcënohen pjesëtarët serbë të FSK-së se “iu bashkuan ushtrisë së UÇK-së”

15:06 | 19 Shkurt 2018

Policia e Kosovës ka njoftuar se është duke e hetuar një letër kërcënuese e cila është shfaqur sot në qytetin verior të Zubin Potokut.

Letra e cila është nënshkruar nga një grup i panjohur deri më tani i quajtur “Armata e Veriut” (Severna Armija) kërcënon disa pjesëtarë serbë të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) duke u bërë thirrje atyre që të largohen nga ky institucion.

“Jemi dëshmitarë të aspiratës së shqiptarëve nga Prishtina për të përfshirë serbët nga Zubin Potoku në ushtrinë UÇK, ose FSK, në të njëjtën ushtri, e cila na ka vrarë fëmijë, gra dhe pleq në gjithë Kosovën”, thuhet në letër.

“Nuk u lejojmë njerëzve të prishur të gjakut tonë të cilët kanë pranuar këtë thirrje të jetojnë, punojnë dhe të jenë në Zubin Potok. Nuk do të lejojmë që atyre t’u ndihmojë Komuna e Zubin Potokut në krye me kryetarin. Do t’ua thyejmë kockat”, thuhet në këtë letër.

Në këtë pamflet janë vendosur emrat e shtatë serbëve lokale pë rtë cilët pretendohet se janë pjesë e FSK-së, me një porosi në fund të saj.

Ju ushtarë, takohemi shumë shpejt. Nuk mund t’u mbrojë as komuna, as policia”, thuhet në letër.

Shkrimi i plotë në KALLXO.com

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!