Kështu është kufiri mes dy Koreve, pamje të rralla! – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Kështu është kufiri mes dy Koreve, pamje të rralla!

10:19 | 12 Tetor 2017

Kjo është Zona e Demilitarizuar mes Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut.

Por megjithëse ka këtë emër, ajo është një nga zonat më të militarizuara në planet.

Fotografi Eric Lafforgue sjell këto imazhe nga ai rrip toke rreth katër kilometra, që ndan dy vendet.

Pavarësisht se ai priste më shumë kontrolle në zonën e komunistëve, u habit kur pa se koreano-jugorët ishin më striktë.

Më shumë se 100 mijë turistë e vizitojnë këtë zonë çdo vit.

Ata porositen nga autoritetet e Koresë së Jugut që të mos vishen në mënyrë të tepruar, pasi fotot e tyre përdoren për propagandë në vendin komunist, ku u thuhet njerëzve se ‘ja sa të degjeneruar janë të huajt’.

Në të dy anët e kufirit, turistët dëgjojnë dy versionet e ndryshme të historisë.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!