Këtë nuk e keni ditur, ja si ndikojnë rrjetet sociale në shëndetin mendor – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
3 °C

Këtë nuk e keni ditur, ja si ndikojnë rrjetet sociale në shëndetin mendor

19:11 | 09 Nëntor 2018

Jo vetëm që mediat sociale janë provuar të shkaktojnë pakënaqësi, por gjithashtu mund të çojnë në zhvillimin e çështjeve të shëndetit mendor si ankthi ose depresioni kur përdoren shumë ose pa kujdes, shkruan ORAinfo.

Në mars, u raportua se më shumë se një e treta e Gjeneratës Z nga një sondazh i 1,000 individëve deklaruan se po largonin nga puna media sociale për mirë, pasi 41 përqind deklaruan se platformat e mediave sociale i bëjnë ata të ndjehen të shqetësuar, të trishtuar ose në depresion.

Edhe mjektët rekomandojnë që rrjetët sociale të përdoren në masë sa më të vogël.

Rekomandohet që të ketë aktivitet fizik para përdorimit të rrjeteve sociale në mënyrë që përqendrimi të jetë më në nifel. /ORAinfo/

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!