Këto artikuj mund të shkaktojnë një shpërthim serioz nëse i ruani ato në frigoriferin tuaj! – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
11 °C

Këto artikuj mund të shkaktojnë një shpërthim serioz nëse i ruani ato në frigoriferin tuaj!

10:41 | 06 Prill 2018

A keni degjuar ndonjëherë se frigoriferët dhe ngrirësit mund të shpërthejnë? Çuditërisht, shumica e shpërthimeve që përfshijnë frigoriferët dhe ngrirësi nuk janë për shkak të kualitetit të tyre apo qarkut të shkurtër por sendeve që nuk duhet të vendosen brenda tyre.

Më poshtë janë listat e artikujve që janë të rrezikshëm për tu futur në një frigorifer.

Pije të gazuara

Pijet e gazuara si Coke, Sprite dhe Pepsi janë me të vërtetë të rrezikshme nëse i ruani ato në frigoriferin tuaj.Ata mund të jenë një bombë e menjëhershme kur ngrijne.

Në përgjithësi, pijet e gazuara kanë dioksid karboni në to, të cilat bejne që ato të jenë të gazuara ndryshe nga pijet jo të gazuara. Megjithatë, sapo ngrijne, uji në pije kristalizohet për shkak të temperaturës së ulet dhe lë vetëm një hapësirë të vogël për grimcat e dioksidit të karbonit në pije.

Në një temperaturë shumë të ftohtë, dioksidi i karbonit zgjerohet dhe pasi nuk ka hapësirë të mjaftueshme në kanaçe, ajo ushtron një presion të lartë në te.

Akull i thatë

Ashtu si pijet e gazuara, akulli i thatë është në thelb një formë solide e dioksidit të karbonit. Normalisht, akulli i thatë përdoret për të krijuar efekte të mjegullës.

Në mënyrë që të krijohet mjegull nga akulli i thatë, ai duhet te ngjyhet në ujë dhe shkakton që dioksidet e karbonit të ngurtë të transformohen në gaz nëpërmjet një procesi të quajtur sublimim.

Megjithatë, në një frigorifer i cili temperaturë shkon më pak18 gradë Celsius, sublimimi i akullit të thatë përshpejtohet me një ritëm shumë të shpejtë pasi dioksidi i karbonit zgjerohet 600 deri në 800 herë nga forma e tij e ngurtë.

Megjithatë, nëse akulli i thatë nuk shpërthen në një frigorifer, eshte mire ta fikni frigoriferin per shkak te temperaturave shume me te uleta.

Gjithashtu është e rëndësishme të mos e prekni akullin e thatë me duart tuaja të zhveshura, pasi do të rrezikoni të keni ngrirje serioze.

Nëse nuk jeni i sigurt nëse disa ushqime ose pije mund të ruhen në frigoriferin dhe ngriresin tuaj, kontrolloni etiketën ne paketimin e tyre.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!