Ky lojtar i Milanit është lojtari me premtues në Evropë – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
5 °C

Ky lojtar i Milanit është lojtari me premtues në Evropë

14:54 | 19 Shkurt 2018

Portieri i Milanit dhe Italisë Gianluigi Donnarumma është lojtari me premtues në Evropë për moshën e tij. Sipas statistikave, Donnarumma është përpara Kylian Mbappé dhe Christian Pulisic.

Llogaritjet janë bërë nga Observatori i Futbollit CIES, i cili analizoi hulumtimet bazuar në përvojën e brendshme gjatë dy fushatave të fundit, përcjell ORAinfo.

Është “bazuar në minuta të luajtura sipas nivelit sportiv të ligave dhe rezultateve të arritura nga klubet e punëdhënësve”.

Donnarumma bëri debutimin e tij në Serie A për Milanin vetëm 16 vjeç në tetor 2015. Ai është një prej vetëm 10 lojtarëve që i është dhënë një vlerësim pesëvjeçar nga CIES dhe është renditur në krye, përpara portierit të Toulouse, Alban Lafont, me yllin mbagu të PSG dhe me Pulisicin e Borussia Dortmundit të katërt.

Portieri i Milanit Donnarumma i diplomuari në akademinë e të rinjve të Manuel Locatelli vjen në vendin e 13-të.

Një emër i habitshëm i radhitur i 31 është Giulio Maggiore, i cili luan në Serie B për Spezia.

Lojtari i krahut të Inter, Yann Karamoh, i cili shënoi golin e tij të parë në Serie A javën e kaluar, është në vendin e 39-të. /ORAinfo/

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!