Lajm i keq për të gjithë ata që nuk marrin kupon fiskal – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
16 °C

Lajm i keq për të gjithë ata që nuk marrin kupon fiskal

17:40 | 01 Tetor 2017

Duke filluar nga 1 tetori, kur nis dhe faza e tretë anti-informalitet nuk duhet të bëjnë kujdes vetëm bizneset, por edhe qytetarët pasi që kushdo që bën blerje dhe nuk e merr kuponin fiskal do të përballet me gjobë.

Këtë njoftim e ka bërë të ditur drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, në Shqipëri Vasilika Vjero, përcjell albinfo.ch.

“Edhe qytetarët do kontrollohen, kanë detyrim ligjor të tërheqin kuponin. Në momentin që qytetarët nuk e tërheqin kuponin sigurisht që ka një ndëshkim që është 1 mijë lekë për ata që thyejnë ligjin. Ne do i inkurajojmë të jenë pjesë e këtij aksioni”, ka thënë ajo.

Vjero ka sqaruar se qëllimi është jo të ndëshkohet qytetari por të jetë pjesë e aksionit dhe palë me administratën tatimore.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!