Lajm që e presin të gjithë, zbulohet gjeni që shëron kancerin – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
2 °C

Lajm që e presin të gjithë, zbulohet gjeni që shëron kancerin

11:53 | 02 Korrik 2018

Shkencëtari Cameron Stewart ka studiuar dhe ka zbuluar një gjen të ri në sistemin imunitar të trupit të njeriut dhe sipas tij ky gjen mund të trajtojë sëmundje si kanceri dhe sëmundjet autoimune.

Sipas shkencëtarit dhe kolegëve të tij, ky gjen u paraqit në organizëm para 500 milionë vjetëve në organizma shumë më të thjeshtë se njerëzit, transmeton gazetametro.net.

‘’E kemi gjetur këtë gjen duke studiuar viruset. Viruset nuk mund të reproduktohen vetëvetiu, ata duhet të kenë ndihmën e gjeneve për ta bërë këtë’’, thotë Dr. Stewart.

Ky proces na ka marrë rreth tre vite kohë dhe kemi punuar me përkushtim mjaftë të madh.

Dr Steëart dhe kolegët e tij i kanë publikuar zbulimet e tyre në librin ‘ Journal of Biological Chemistry’, në maj dhe për arsye se ata kanë gjetur funksionin e një gjeni që nuk është studiuar më parë, ata kanë të drejtë ta emertojnë atë.

 

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!