Lajmi i fundit: Tërmet i fuqishëm, dalin pamje gjatë goditjeve – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
13 °C

Lajmi i fundit: Tërmet i fuqishëm, dalin pamje gjatë goditjeve

20:32 | 28 Shtator 2018

Agjencia e Gjeofizikës e Indonezisë konfirmoi se tërmeti që ra në Sulawesi të premten, ka shkaktuar cunami.

Deklarata vjen pasi një video u shfaq në internet që tregon një cunam të madh duke goditur një qytet në këtë rajon.

Cunami deri në dy metra goditi rajonin e Palut. Sipas autoriteteve lokale, ujërat janë tërhequr. Nuk janë dhënë detaje për viktimat e mundshme

Filmimi i publikuar në Internet tregon një valë të madhe që vjen përgjatë bregut, ndërsa njerëzit ikin të frikësuar.

Në një pjesë tjetër të videos, uji mund të shihet duke u përplasur drejt Xhamisë “Baiturrahman”.

Ngjarja u konfirmua gjithashtu nga “The Jakarta Post” nga një zyrtar në Muzeun Qendror Sulawesi në Palu.

Më parë, një tërmet me magnitudë 7,7 goditi jashtë brigjeve të ishullit Sulawesi. Një paralajmërim i cunamit u lëshua fillimisht nga agjencia meteorologjike e vendit, por u hoq pak më vonë.

Lëkundja u ndoq nga një tërmet  prej 6.1 ditsh të premten, ku humbi jetën një person dhe të paktën 10 vetë u lënduan

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!