Li- Milan, po ndodh çmenduria – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
10 °C

Li- Milan, po ndodh çmenduria

13:08 | 14 Janar 2018

As edhe një vit nga blerja e Milanit, Yonghong Li është duke u përballur me mundësinë shumë reale të deklarimit të falimentimit, përcjell ORAinfo.

Të dielën, La Repubblica shkroi një artikull të gjatë mbi shumëllojshmërinë e vështirësive me të cilat përballet zoti Li dhe CEO i Milanit Marco Fassone.

Çështja më e ngutshme vazhdon të jetë 383 milionë euro që i detyrohet Elliott Management Group deri në tetor. Firma financiare amerikane i kushtoi Aldo Rossi Group të zotit Li 303 milionë euro për të ndihmuar në financimin e blerjes së klubit prej 740 milionë eurosh dhe zbrazjes së shpenzimeve verore prej 200 milionë eurosh për lojtarët.

Si rezultat i kësaj zbavitjeje të shpenzimeve, AC Milan do të ballafaqohet me zemërimin e politikës së Fair Play të UEFA-s. Pasi marrëveshja vullnetare e klubit u refuzua nga organi rregullator, pritet gjerësisht se AC Milan do të jetë i detyruar të paguajë gjoba të rënda dhe të përballet me rregulloret strikte në të ardhmen./ORAinfo/

 

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!