Manchmelow tortë – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Manchmelow tortë

19:56 | 19 Prill 2017

Përbërësit për petën:

  • 8 të kuqe të vezës
  • 2 gota sheqer
  • 1 gotë vaj
  • 2 gota qumësht
  • 2 gota miell
  • 1 pluhur për pjekurina

Filli i bardhë:

  • 8 të bardha të vezës
  • 12 lugë sheqer
  • 1 sheqer vanilje

Për lyerje:

  • 100gr çokollatë për zierje.

Përgaditja:

Peta: Përzihen vezët dhe sheqeri me mikser dhe shtohen përbërësit e tjerë dhe pjeket për 25 minuta në 180 gradë.

Filli i bardhë: Rrehim të bardhat e vezës e pastaj sheqerin dhe sheqer vaniljen dhe vazhdojmë ti përziejm deri sa të fitojmë një masë të trashë. E lyejm petën e pregaditur dhe e fusim në furrë për 5 minuta.

Për lyerje: Shtojmë edhe 50gr qumësht dhe 100gr çokollatë dhe i përziejm deri sa të shkrihet.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!