Në mesnatë ndryshon ora, ja si ndodh ndyshimi i akrepave – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
2 °C

Në mesnatë ndryshon ora, ja si ndodh ndyshimi i akrepave

11:52 | 27 Tetor 2018

Në mesnatë akrepat e orës do të kthehen një orë pas.

Më 28 tetor kur akrepat shënojnë orën tre, ata duhet kthyer pas për një orë për të treguar orën dy.

Me këtë llogaritje do të vazhdojë edhe këtë vit matja e kohës deri në fundjavën e fundit të marsit të vitit 2019, kur kthehet ora verore.

Komisioni Evropian më 12 shtator ka marrë vendim që kthimi në llogaritjen verore për herë të fundit të bëhet më 31 mars 2019, ndërsa shfuqizohet në tetor të 2019.

Të gjithë anëtarët e BE-së e kanë për detyrë të zbatojnë këtë vendim.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!