Nëse se keni bërë më parë, këto janë dhjetë vende në Tiranë që duhet patjetër ti vizitoni – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
14 °C

Nëse se keni bërë më parë, këto janë dhjetë vende në Tiranë që duhet patjetër ti vizitoni

20:30 | 06 Tetor 2017

Vitet e fundit, potencialet turistike dhe bukuritë natyrore të Shqipërisë, janë vënë në fokus të shumë mediave të huaja.

Kësaj radhe ”Railways and Randomnes”, një ndër blogjet më të njohura të fushës së udhëtimit, i ka kushtuar një shkrim kryeqytetit shqiptar.

Tirana konsiderohet si pikënisje për të eksploruar një nga vendet më pak të vizituara të Evropës, por që gjithashtu mburret me pamjet dramatike, një bregdet të mrekullueshëm dhe disa vende historike unike.

Më poshtë listohen 10 vendet kryesore që duhen vizituar në kryeqytet:

1. Sheshi Skënderbej

I emërtuar sipas prijësit dhe komandantit ushtarak shqiptar që udhëhoqi një luftë kundër Perandorisë Osmane. Vendndodhja dhe rëndësia qendrore e Sheshit Skënderbej e bën vendin më të përsosur për të filluar eksplorimin e Tiranës.

2. BUNK’ART

Për të kuptuar plotësisht tmerret e diktaturës komuniste të Enver Hoxhës, si dhe paranoja e tij personale që e shihte vendin praktikisht të prerë nga pjesa tjetër e botës, duhet të vizitosh vetëm BUNK’ART në periferi të Tiranës. I vendosur brenda një bunkeri gjigant të ndërtuar për të mbrojtur Enver Hoxhën dhe rrethin e tij të brendshëm, në rast të një sulmi atomik, muzeu dhe hapësira e artit bashkëkohor tregon jetën e përditshme të shqiptarëve të mbytur nën regjimin e diktatorit, duke përdorur objekte origjinale dhe dokumente.

3. Pazari i Ri

Kur e pyeta pritësin në hotelin tonë ku ishte e mirë për të ngrënë, Pazari i Ri ishte përgjigjja e parë dhe kështu ne bëmë një vijë të drejtë këtu, vetëm në lindje të Sheshit Skënderbej, në natën tonë të parë. Një tjetër shtesë e re për skenën e restorantit në Tiranë, Pazari i Ri është shndërruar nga një treg i dërrmuar, në një shitore të modës, e veshur në fasada unike, të cilat janë rikonstruktuar për të shfaqur stilin e arkitekturës italiane të zonë. Hapësirat për ulje, ndërtesat shumëngjyrëshe dhe ndriçimi, si dhe skulpturat publike, e bëjnë këtë vend të shkëlqyer për të shkuar në çdo kohë të ditës.

4. Shtëpia e Pushimit

Muzeu më i ri i Shqipërisë është një thesar për të gjithë ata që janë të interesuar për “mbikëqyrjen e fshehtë dhe spiunazh”. Një vilë relativisht e papërshkrueshme pranë Sheshit Skënderbej, Shtëpia e Pushimit ishte selia e policisë sekrete të Sigurimit të Shqipërisë, e cila shkoi gjerësisht për të ruajtur status-quo politikën gjatë administratës së Hoxhës, duke shtypur të gjithë ata që u përpoqën të sfidonin sundimin totalitar.

5. Jeta e natës në Bllok

Gjatë regjimit të Hoxhës, Blloku ishte një zonë e rezervuar për elitat qeveritare dhe jashtë kufijve të qytetarëve mesatarë. Ashtu si gjetkë në Tiranë, publiku e ka kthyer atë si të tyren dhe Blloku është zemra e “qejfit” të kryeqytetit shqiptar.

Destinacionet e tjera:

6-Shtëpia e Gjetheve,

7-Dajti Ekspres,

8-Piramida,

9-Ura e Tabakëve,

10-Galeria e Arteve.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!