Ngjarje e trishtueshme: Pas dasmës nusja ia merr jetën vetes – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
8 °C

Ngjarje e trishtueshme: Pas dasmës nusja ia merr jetën vetes

11:13 | 23 Tetor 2018

Menjëherë pas dasmës një nuse i ka marrë jetën vetës.

Autoritetet kanë akuzuar një burrë për shtytje drejt marrjes së bashkëshortes, pasi dyshohet që i ka bërë presion asaj për ta bërë testin e virgjërisë, për t’i refuzuar rezultatet më pas.

Rajabbi Khurshed, 18 vjeçe, ia mori jetën vetës duke pirë një dozë vdekjeprurëse të uthullës, 40 ditë pas dasmës me 24-vjeçarin Zafar Pirov përmes mblesërisë.

Duke folur për Radio Evropa e Lirë, familja e Khurshed, e cila vendosi bashkimin, tha se vajza e tyre u tha në shtratin ku ishte vktima ishte ndjerë nën presion masiv për të pranuar kërkesat e Pirovit për një grua të dytë, dhe se më nuk mund të duronte.

Pirov mund të ballafaqohet me tetë vjet burg nëse shpallet fajtor për nxitje të marrjes së jetës.

Testet e virgjërisë për gratë para martesës janë të zakonshme në Taxhikistan, ku seksi i rastësishëm konsiderohet si i papranueshëm nga ana shoqërore.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!