Ngjarje që i habiti të gjithë, një qyp me lira është gjetur në bodrumin e teatrit – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
3 °C

Ngjarje që i habiti të gjithë, një qyp me lira është gjetur në bodrumin e teatrit

13:29 | 08 Nëntor 2018

Tregimet e shumta për qypat me lira të vjetra, janë mjaftë të njohura.

Por, duket se ato qenkan të vërteta.

Një qyp me lira në bodrumin e teatrit “Cressoni” në Como të Italisë.

Qypi ishte i mbushur me monedha të vjetra romake. “Ende nuk dimë detaje të rëndësisë historike dhe kulturore të gjetjes.

Kjo zonë po provon të jetë një thesar i vërtetë për arkeologjinë tonë, një zbulim që më mbush me krenari” – tha ministri i Kulturës Alberto Bonisoli në një njoftim për shtyp, shkruan Kultplus.com.

Monedhat e gjetura janë transferuar në laboratorin e restaurimit Mibac në Milano, ku arkeologët dhe restauruesit do t’i shqyrtojnë ato.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!