Pasi ta lexoni këtë lajm, nuk do ta përdorni më telefonin – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
9 °C

Pasi ta lexoni këtë lajm, nuk do ta përdorni më telefonin

22:55 | 07 Shkurt 2018

Rrezatimi që vjen nga telefonat përbën rrezik për disa lloje të kancerit të një pjesë e njerëzve.

Kështu tregojnë të dhënat preliminare të një studimi madhor të realizuar nga Institutet Kombëtare të Shëndetësisë.

6% e minjve meshkuj të ekspozuar nga rrezatimi i njëjtë që emetojnë telefonat celular, ndonëse në intensitet më të lartë, kanë zhvilluar një tip të kancerit në zemër të quajtur “schwannoma”.

Ky studim është më i madhi i realizuar në kuadër të programit për toksikologji, që lidhet me efektet e rrezatimit të telefonave.

Autorët kanë thënë që ka nevojë edhe për shumë studime të mëtejme për të qartësuar se a përbën rrezik për kancer rrezatimi i telefonit, megjithatë të dhënat preliminare kanë krijuar bazën për brengosje.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!