Për ta mbrojtur lëkurën, shmangni diellin në këto orë – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
10 °C

Për ta mbrojtur lëkurën, shmangni diellin në këto orë

09:40 | 13 Qershor 2018

Marrja e rrezeve ultravjollcë është një faktor rreziku për shumicën e kancereve të lëkurës, drita e diellit është burimi kryesor i këtyre rrezeve, sipas shoqërisë amerikane për kancerin.

Fuqia e dëmit që mund t’ua bëjnë rrezet ultravjollce varet nga disa faktorë, duke numëruar këtu kohën kur ekspozoheni në diell.Është e rëndësishme që të shmangni diellin në mes të orës 10 dhe 14, kur rrezet e diellit janë më të forta.
Kjo këshillë dhe nuk është vetëm një gjë që jeni mësuar ta dëgjoni shpesh, mirëpo në të ka vërtetësi shkencore.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!