Përveç sasisë, matësi i karburantit kryen edhe këtë funksion – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
3 °C

Përveç sasisë, matësi i karburantit kryen edhe këtë funksion

00:18 | 04 Nëntor 2018

Matësi i karburantit ka për qëllim kryesor të tregojë sasinë e karburantit në automjet, në mënyrë që drejtuesi i automjetit me qenë i informuar.

Në shumicën e veturave përkrah ikonës së pompës në treguesin e karburantit ka një shigjetë që tregon djathtas ose majtas, po cili është kuptimi i kësaj shigjete?

Na ndodhë shpesh që kur shkojmë në pompë të mbushim veturën me karburant të mos jemi të sigurt se nga cila anë gjendet rezervuari.

Pikërisht, kjo shigjetë tregon se në cilën anë është vendosur gryka ku mbushet rezervuari me karburant.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!