Pishkote me krem – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Pishkote me krem

19:58 | 19 Prill 2017

Përbërësit

500 gr krem djathi
200 gr sheqer
500 ml ajkë e ëmbël(hopla)
3 qese zhelatine
3 pako pishkote
1 kanzerve compote frutash me pjeshke
PER DEKORIN:
2 banana
250 ml ajkë e ëmbël(hopla)

Hapat

1

Kullojme frutat nga kompoti,coptpjme pak ato nese eshte nevoja.

2

Ne nje ene te thelle,kallep me rreth qe largohet ose ne mungese ndonje tengjere e thelle ne te cilen shtojmr folie plastmasi,te cilen e shtojme ne fund,anash dhe derisa poshte nga jasht.

3

Ne kallep shtrijme nje shtrese pishkote dhe nje shtrese rrethit te kallepit.

4

Qeset me zhelatin e perziejme me 12 luge uje te ftohet.leme per 10 minuta,ngrohim me pas me po ate uje derisa te MOS vloje.Zhelatine e shkrire e shtojme tek kremi me ajken e embel te tundur,perziejme dhe I bashkojme me pas te dyja kremerat,me ajken dhe krem djathin.

5

Krem djathin e perziejm me sheqerin derisa te behet mase kremoze.

6

Ajken e embel e tundim vecmas,shtojme tek krem djathi I tundur.

7

Shtojme edhe frutat e grira dhe perziejme,si dhe shtojme dhe nje pako pishkote te grira ne copeza

8

Krejt sasine e kremit e qesim mbi shtresen me pishkote te pergaditur ne kallep te thelle.

9

Tundim vecmas edhe sasine e mbetur te ajkes se embel 250ml dhe lyejme persier,si dhe me rrathe bananesh te prera te cilat paraprakisht I kemi sterpikur me leng limoni qe most e humbasin ngjyren.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!