Presidenti Trump shpall fitoren në Senat, Demokratët fitojnë Dhomën e Përfaqësuesve – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
3 °C

Presidenti Trump shpall fitoren në Senat, Demokratët fitojnë Dhomën e Përfaqësuesve

08:59 | 07 Nëntor 2018

Demokratët shpallën fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit.

213 për Demokratët dhe 191 për Republikanët në Shtëpinë e Përfaqësuesve – është rezultati i zgjedhjeve të mesmandatit për këtë pjesë. Sidoqoftë, Republikanët e fituan Senatin me rezultatin që është 51 me 43.

Kjo do t’iu ofrojë mundësi demokratëve që të rimarrin kontrollin në Shtëpinë e Përfaqësuesve, një fitore që do t’iu mundësojë atyre të bllokojnë agjendën e Trumpit dhe të fillojnë hetimet ndaj presidentit.

Por, në anën tjetër edhe Republikanët vetëm sa e kanë zgjeruar mazhorancën në Senatin amerikan.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!