Profili i rremë? Facebook vjen me një ndryshim befasues – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Profili i rremë? Facebook vjen me një ndryshim befasues

21:51 | 02 Mars 2018

Në të ardhmen, përdoruesit e Facebook në Evropë duhet të jenë në gjendje të vendosin vetë nëse do të aktivizojnë njohjen e fytyrës apo jo.

Funksioni i diskutueshëm më parë nuk ishte i disponueshëm në vendet e BE. Në kontekstin e Rregullores së Përgjithshme Evropiane për Mbrojtjen e të Dhënave (DSGVO), Facebook dëshiron të provojë procedurat me të cilat vetë përdoruesit vendosin se cilat të dhëna dëshirojnë të ndajnë publikisht dhe ato që nuk dëshirojnë, transmeton lajmi.net.

Kjo do të parandalonte njerëzit nga paraqitja si tjerët person në Facebook . Përdoruesit gjithashtu do të dëgjojnë nga Facebook nëse shfaqen në një foto, edhe nëse ato nuk janë të shënuara.

“Përdorimi i njohjes së fytyrës është tërësisht vullnetar,” tha Facebook . Aktivizimi është propozuar dhe duhet të konfirmohet në mënyrë aktive. Njoftimi përkatës tashmë është postuar nga përdoruesit e versionit të gjuhës angleze në Twitter .

Në një test të dytë, përdoruesit e Facebook-it janë pyetur nëse duan me të vërtetë të ndajnë informacione nga profili i tyre personal në lidhje me interesat personale, si dhe orientimet politike dhe fetare me publikun.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!