Revani e thjeshtë – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Revani e thjeshtë

20:14 | 20 Prill 2017

Përbërësit

4 vezë
1 gote sheqer
220 gr margarin e shkrirë
1 gote griz
2 luge miell
1 gote ajkë e tharte ose kos
½ pluhur për pjekje
3 gota sheqer
4 gota ujë
1 sheqer vanile

Hapat

1

Perziejme vezet em sheqeri derisa te shkrieht sheqeri.

2

Me pas shtojme margarine e shkrire,miellin e perzier me pluhurin per pjekje,grizen dhe ne fund edhe kosin.

3

Te gjitha I perziejme mire dhe qesim ne kallep te lyer dhe permillur me madhesi 25035 dhe pjekim ne 180 grade per 25-30 minuta ose derisa pjekja vertetohet me rremojce.

4

Ziejme shurupin me ujin,sheqerin dhe sheqerin e vaniljes dhe pas pjekjes ne revanin e nxehte shtojme shurupin e nxehte dhe kthejm kallepin prap ne furre te nxehte edhe per 5 minuta dhe me pas e largojme nga furra.

5

Embelsiren e leme te ftohet mire ne frigorifer dhe pastaj e presim ne katrorka.

6

Dekorojme me kokos sipas deshires.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!