REVANI TURKE ME SHERBET – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

REVANI TURKE ME SHERBET

19:51 | 17 Prill 2017

Perbersit:

*1 gote Kos
*1 gote vaj
*1/2 gote sheqer
*3 ve (ne temp dhome)
*3 luge gjelle mielle normal
*1 gote   griz3
*1 pecive (pluhur per pjekje)
*1 luge e qajit  sode bikarboni
*1/2 luge e qajit me kripe
*1 luge sheqeri ekstrakt vanille
*Levorja e nje limoni e grire ne rende

Sherbeti: 
*2 gote uje
*1 dhe 1/2 gote sheqer
*Lengu i nje limoni

Sherbeti zihet per 5 min

Pergaditja: perberesit e terur dhe te langshem i perziejm  ndamas pastaj i bashkojm duke i perzier mire . Nuk kemi nevoje mi perzi me mikser vetem me tel kuzhine.

Tepsija eshte katrore 23 cm.

E  pjekim  ne 170℃ per 25-30 min.

Nese deshironi me bere  ma te madhe dyfishojeni masen.

Sherbeti i ftohet duhet te jet ndersa  revani  e nxehte.

Matjet i ben me gota dhe luge kuzhine qe jan me gr/ml/ ose cup measurements.

Gatuaje se vertet eshte shume e shijshme.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!