Shpenzimet e merkatos 2017-2018, e pabesueshme kush ka kursyer më shumë – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
18 °C

Shpenzimet e merkatos 2017-2018, e pabesueshme kush ka kursyer më shumë

21:44 | 12 Janar 2018

Reali i Madridit ka qenë klubi që gjithmonë dominonte merkaton europiane. Ndoshta ata nuk janë skuadra që bëjnë shumë blerje njëkohësisht, por normalisht që në 10-15 vitet e fundit ata nuk mungonin që çdo verë të bënin nga një goditje madhështore, nga ato me shumë zero.

Por, me të mbërritur Zinedin Zidane në stolin e “galaktikëve”, kërkesat e francezit kanë qenë fare të pakta, sepse ai është një nga ata trajnerë që di të vlerësojë të rinjtë, por ndoshta sivjet pati më shumë besim seç duhet te grupi aktual.

Skuadra ka çaluar në kampionat dhe ka dalë nga lufta për titull që në fazën e parë, ndërsa në Champions u kualifikua si e dytë, prapa Totenhemit.

Ndoshta kjo ka qenë një strategji e gabuar, sepse ekipet e tjera, duke nisur nga Barcelona apo edhe City e PSG, që janë pretendente për Ligën e Kampioneve, kanë shpenzuar shumë dhe blerje të mëdha, ndërsa shifrat tregojnë se Reali është skuadra e fundit për nga shpenzimet e kryera në merkato për sezonin 2017-2018, me vetëm 42.5 milionë euro.

Natyrisht që “dritarja” e dimrit të transferimeve nuk është mbyllur ende, por për momentin nuk ka as zëra dhe mesa duket, as shumë dëshirë për të afruar ndonjë lojtar në Madrid.

Ekipet që kanë shpenzuar më shumë në 2017-2018

Barcelona                312.5 mln €

Man.City                 249.3 mln €

PSG                         238 mln €

Chelsea                   216.8 mln €

Milan                      194.5 mln €

Liverpool                167.8 mln €

Man.United             164.4 mln €

Juventus                  151.4 mln €

Bayern Munchen    116.5 mln €

Atl.Madrid              102 mln €

Inter                        80.5 mln €

Arsenal                    55.1 mln €

Real Madrid            42.5 mln €

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!