Studenti që ia pa sherrin ‘barazisë gjinore’, ja çfarë i ndodhi… – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
5 °C

Studenti që ia pa sherrin ‘barazisë gjinore’, ja çfarë i ndodhi…

22:45 | 12 Janar 2018

Nota mesatare prej 9.6 nuk i hynë në punë në Fakultetin ku e kreu magjistraturën. Zymer Delia tash nuk po mund të behët asistent në katedrën e Vizualizimit Hapësinor dhe Grafikës në Fakultetin e Ndërtimtarisë dhe Arkitekturës në Universitetin e Prishtinës.

Kjo ka ndodhë pasi që në rregulloren e UP’së mund të aplikojë për asistent kushdo që ka notën mesatare mbi tetë, por rregullorja e UP’së përparësi u jep femrave.

Delia për Klan Kosova ka thënë se në vend të tij është përzgjedhur një kandidate e gjinisë femërore me mesatare më të ulët se ai.

“Në rastin tim është përzgjedhur një kandidate e gjinisë femërore, e cila ka notën mesatare shumë më të ulët sesa unë”, ka thënë ai.

 

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!