Torta ‘’sheherzada’’ – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Torta ‘’sheherzada’’

08:00 | 03 Shkurt 2018

Përbërësit
1.5 l qumësht
200 gr pluhur pudinge me shije karamele(5 qese)
250 gr sheqer
200 gr sheqer pluhur
250 gr margarin
500 ml ajkë e embel
600 gr biskota

Hapat
1 Ne nje ene qesim 1 l qumesht te vloje se bashku me sheqerin,kurse ne pjesen e mbetur te qumeshtit perzijme pluhurin e pudingave dhe shtojme tek qumeshti qe vlon.

2 Perziejme derisa te trashet pudinga.

3 Ne nderkohe perzijme margarinen me sheqerin pluhur derisa te behet mase kremoze.

4 Margarinen e shtojme tek pudinga tashme e ftohur dhe perzijme mire me ixer derisa te homogjenizohet kremi.(per nje shije me te forte karamele mund te nxehni gjysmen e sheqerit derisa te karamelizohet,pastaj shtojme qumeshtin 1 l dhe perzijeme derisa te shkrihen kristalet e sheqerit,pastaj shtojme pudingat e tretura dhe perzijme derisa te trashet kremi)

5 Perzijme ajken e embel derisa te trashet(ne vend te ajkes mund te perdorni 300 gr pluhur per krem pana dhe tundim me 500 ml uje me gaz).

6 Ne kallepin me madhesi 36×23 shtrojem plastfolie dhe shtrijme nje shtrese biskota.

7 Persiper shtrese se pare me biskota qesim ⅓ krem panes,pastaj ⅓ e kremit te ftohur em pudingen,pastaj prap nje shtrese biskota,krem pana pudinge dhe ne fund shtresa perfindon me biskota.

8 Torten e pergaditur e leme ne ngrirje per 1-2 ore ose en frigorifer gjate nates(mbeshjellim me plastfolie qe torta te mos mari aoma nga frigoriferi).

9 Pastaj torten e largojme nga kallepi,rrotullojm ne tabaka,largojm plasfolien dhe dekorojme sipas deshires me krem pana me shije cokollate

 

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!